2017-2018 STAFF

Administration

David Kaytor, Director

Jennifer Acord, Assistant Director

Brad Blades, Assistant Director

Marilyn Cross, Assistant Director

Monica Girten, Assistant Director

Central Office

Teresa Barger, Custodian

Emily Browning, File Clerk/Receptionist

Shana Luckett, School Nurse

Lane Wenzel, Office Manager

Dennis White, System Programmer

Amy Wilson, Bookkeeper

Pat Woley, Bookkeeper

Glassford Center

Michele Lankford, Program Coordinator

Sarah Drone, Transition Specialist Assistant

Susie Friedman, Paraprofessional

April McCormick, Transition Specialist 

Gena Van Abbema, Teacher

West Region

Amy Anselment, Paraprofessional

Carrie Boyke, School Social Worker

Christina Diel, School Psychologist

Afton Downen, Physical Therapy Assistant 

Kathy Hatton, Occupational Therapy Assistant

Jamie Hunter, School Psychologist 

Rachel Jones, Pre-Voc Coordinator

Kristen Kocher, School Psychologist

Tracy Kottmeyer, School Social Worker

Jill Larkins, School Psychologist

Sharon Mitsdarffer, Motor Consultative Aide

Mary Murphy, Physical Therapy Assistant 

Jennifer Pennington, Physical Therapist

Cejae Rawls, School Psychologist

Tammy Reed, Technical Assistance Supervisor

Stephanie Rice, Teacher

Lisa Simpson, Certified Occupational Therapy Assistant

Jennifer Tolley, Teacher

Rhett Vaughan, Pre-Voc Coordinator 

East Region

Sheryl Barker, Preschool Screener

Lisa Benedict, Teacher

Adrienne Carter, Teacher

Beth Chilman, Teacher

Erin Cunningham, Speech Therapist

Lee Ann Hering, Paraprofessional 

Alyson Hicks, Technical Assistance Supervisor

Melissa Johnson, Paraprofessional 

Reagan Keepes, Paraprofessional 

Reada Mitchell, Preschool Screener

Ryan Mitchell, School Psychologist 

Clover Perkins, Teacher

Michelle Prather, Occupational Therapist 

Kathy Price, Technical Assistance Supervisor

Lisa Rountree, Physical Therapist 

Aimee Sheraden, Teacher

Ashley Taylor, School Social Worker

Sue Thompson, Paraprofessional 

Whitney Tripp, School Social Worker

Drew Vaupel, School Psychologist 

Linda Woods, Physical Therapy Assistant  

South Region

Vicki Allen, Teacher

Alisha Black, Pre-Voc Coordinator

Kathy Craig, Occupational Therapist 

Christy Currie, Technical Assistance Supervisor 

Amanda Davidson, Teacher

Mike DeVillez, School Psychologist 

Cynthia Elliott, School Psychologist 

Braci Fulkerson, Teacher

Annette Gass, Physical Therapy Assistant 

Beth Gibbs, Technical Assistance Supervisor

Whitney Hopfinger, Speech Therapist 

Ashley Huey, School Social Worker

Jaclyn Hunt, School Psychologist 

Kathy Lenzini, Paraprofessional 

Melinda McGill, Teacher

Hannah Owen, Teacher

Kasey Raben, School Psychologist 

Mark Sigler, Paraprofessional 

Regina Sizemore, Paraprofessional 

Trisha Stacey, Paraprofessional 

Tonya Taylor, School Social Worker

Brandi Thomas, Teacher

Chris Wilson, Certified Occupational Therapy Assistant

Norris City Annex

Jennifer Butler, Principal 

Christine Burtis, Secretary

Linda Cook, Teacher

Ramona Dial, Paraprofessional

Nicole Frey, Teacher

Ashley Garrett, Secretary 

Kami Garrett, Paraprofessional 

Cheryl Garrison, Teacher

Kim Gwaltney, Paraprofessional 

Jamey Hodges, Teacher

Don Holbrook, Paraprofessional 

Paula Lowery, Paraprofessional 

Kaila May, Teacher

Lynn McDaniel, Paraprofessional 

Becky Reeder, Paraprofessional 

Karen Robinson, Paraprofessional 

Adam Speaks, Teacher

Devan Swift, Teacher

Roxie Taylor, Paraprofessional 

Kelly Wheat, Teacher

Child and Family Connections #23

Charity Heifner, Manager/LIC Coordinator

Nancy Brown, CFC Service Coordinator

Alison Burke, CFC Service Coordinator

Kathy Neal, CFC SE Consultant 

Gwen Wurst, CFC Parent Liaison